All Products
-
Alumina Ceramic Components
-
Ceramic Housing
-
Metallized Alumina Ceramics
-
Custom Ceramic Parts
-
Alumina Ceramic Insulator
-
Alumina Ceramic Rings
-
Pressure Sensor Ceramic
-
Advanced Technical Ceramics
-
Advanced Engineering Ceramics
-
Fuse Ceramic
-
Ceramic Connector Blocks
-
Electronic Ceramic Components
-
Magnetron Ceramic
-
Zirconia Ceramic Parts
-
Alumina Ceramic Rods
-
Mr.FarnReply very fast and easy to talk! -
Mr.JacksonGood service and nice to talk.
Keywords [ sealed alumina ceramic rings ] match 69 Products.
3.6g/cm3 Density Alumina Ceramic Plate with ≥85 Rohs Hardness and Excellent Chemical Resistance for Industrial Applications
| Rohs Hardness: | ≥85 |
|---|---|
| Manufacturing Process: | Sintering, Hot Pressing, Injection Molding |
| Mechanical Strength: | High |
High Density 3.6g/cm3-3.9g/cm3 Alumina Ceramic Components with ≤1.0*10^-11 Gas Tightness for 1700°C Applications
| Shape: | Customized |
|---|---|
| Gas Tightness: | ≤1.0*10^-11 |
| Chemical Resistance: | Excellent Resistance To Acids And Alkalis |
Alumina Ceramic Slice with High Volume Density ≥3.65, Thermal Shock Resistance 250℃, and Gas Tightness ≤1.0*10^-11
| Tolerance: | ±0.02 Mm |
|---|---|
| Wear Resistance: | High Wear Resistance |
| Usage: | Iatf16949 Ceramic Housing |
High Density 3.6g/cm3 Alumina Ceramic Components with ≤1.0*10^-11 Gas Tightness for Up To 1700°C Applications
| Manufacturing Process: | Sintering, Hot Pressing, Injection Molding |
|---|---|
| Orgin: | WUXI JIANGSU CHINA |
| Description: | 3.6g/cm3 Ceramic Housing |
Flexural Strength 200 to 400 MPa Alumina Ceramic Slice with High Mechanical Strength and Excellent Thermal Stability
| Description: | 3.6g/cm3 Ceramic Housing |
|---|---|
| Chemical Resistance: | Excellent Resistance To Acids And Alkalis |
| Shape: | Customized |
High Performance Alumina Ceramic Components with Dielectricity Constant 9-9.7, 20 W/mK Thermal Conductivity, and ±0.02 Mm Tolerance
| Usage: | Iatf16949 Ceramic Housing |
|---|---|
| Size: | Various Sizes Available |
| Thermal Conductivity: | 20 W/mK |
Ivory Alumina Ceramic Components 20 KV/mm Breakdown Voltage
| Key Word: | Ivory Electronic Ceramic Components |
|---|---|
| Form: | Solid |
| Volume Resistivity: | >10^13 Ohm-cm |
Vacuum Metallized Alumina Ceramics O Ring Electrical Metallized Ceramic Tube
| Product Name: | Vacuum Metallized Alumina Ceramics O Ring Electrical Metallized Ceramic Tube |
|---|---|
| Material: | Metallized Alumina Ceramics |
| Insulation Resistance: | 1000M Ω(1000VDC) |
Insulation Resistant Metallized Alumina Ceramics With Thermal Expansion Coefficient 7.5-8.5x10-6/K
| Flexural Strength: | >200MPa |
|---|---|
| Dielectric Strength: | >20KV/mm |
| Thermal Expansion Coefficient: | 7.5-8.5x10-6/K |
IATF16949 Ceramic Housing Alumina Ceramic Components with Density 3.9 G/cm3 and ROHS Hardness ≥85
| Hardness: | 9 Mohs |
|---|---|
| Gas Tightness: | ≤1.0*10^-11 |
| Rohs Hardness: | ≥85 |

