All Products
-
Alumina Ceramic Components
-
Ceramic Housing
-
Metallized Alumina Ceramics
-
Custom Ceramic Parts
-
Alumina Ceramic Insulator
-
Alumina Ceramic Rings
-
Pressure Sensor Ceramic
-
Advanced Technical Ceramics
-
Advanced Engineering Ceramics
-
Fuse Ceramic
-
Ceramic Connector Blocks
-
Electronic Ceramic Components
-
Magnetron Ceramic
-
Zirconia Ceramic Parts
-
Alumina Ceramic Rods
-
Mr.FarnReply very fast and easy to talk! -
Mr.JacksonGood service and nice to talk.
High Density 3.6g/cm3-3.9g/cm3 Alumina Ceramic Components with ≤1.0*10^-11 Gas Tightness for 1700°C Applications
| Shape: | Customized |
|---|---|
| Gas Tightness: | ≤1.0*10^-11 |
| Chemical Resistance: | Excellent Resistance To Acids And Alkalis |
High Mechanical Strength Alumina Ceramic Components With Bulk Density 3.6g/cm3-3.9g/cm3 And Mohs Scale 9 Hardness Capable Of Withstanding Temperatures Up To 1700°C
| Key Word: | Ivory Electronic Ceramic Components |
|---|---|
| Hardness: | Mohs Scale 9 |
| Shape: | Customized |
Injection Molding Alumina Ceramic Shell and Housing with Mohs Scale 9 Hardness for Up To 1700°C Applications
| Operating Temperature: | Up To 1700°C |
|---|---|
| Bulk Density: | 3.6g/cm3-3.9g/cm3 |
| Description: | 3.6g/cm3 Ceramic Housing |
RoHS Hardness ≥85 Alumina Ceramic Case with Mohs Scale 9 Hardness and Gas Tightness ≤1.0*10^-11 for Electronic Applications
| Manufacturing Process: | Sintering, Hot Pressing, Injection Molding |
|---|---|
| Gas Tightness: | ≤1.0*10^-11 |
| Description: | 3.6g/cm3 Ceramic Housing |
Flexural Strength 200 to 400 MPa Alumina Ceramic Slice with High Mechanical Strength and Excellent Thermal Stability
| Description: | 3.6g/cm3 Ceramic Housing |
|---|---|
| Chemical Resistance: | Excellent Resistance To Acids And Alkalis |
| Shape: | Customized |
WUXI JIANGSU Alumina Ceramic Components with Excellent Resistance To Acids And Alkalis High Mechanical Strength and Up To 1700°C Operating Temperature
| Mechanical Strength: | High |
|---|---|
| Key Word: | Ivory Electronic Ceramic Components |
| Chemical Resistance: | Excellent Resistance To Acids And Alkalis |
Alumina Ceramic Components with Excellent Resistance To Acids And Alkalis, Bulk Density 3.6g/cm3-3.9g/cm3, and Flexural Strength 200-400 MPa
| Key Word: | Ivory Electronic Ceramic Components |
|---|---|
| Bulk Density: | 3.6g/cm3-3.9g/cm3 |
| Flexural Strength: | 200 - 400 MPa |
High Density 3.6g/cm3 Alumina Ceramic Components with ≤1.0*10^-11 Gas Tightness for Up To 1700°C Applications
| Manufacturing Process: | Sintering, Hot Pressing, Injection Molding |
|---|---|
| Orgin: | WUXI JIANGSU CHINA |
| Description: | 3.6g/cm3 Ceramic Housing |
Injection Molding Alumina Ceramic Ring Al2O3 Durable Corrosion Resistant Mohs Scale 9 Hardness Up To 1700°C
| Key Word: | Ivory Electronic Ceramic Components |
|---|---|
| Shape: | Customized |
| Chemical Resistance: | Excellent Resistance To Acids And Alkalis |
3.6g/cm3 Density Alumina Ceramic Plate with ≥85 Rohs Hardness and Excellent Chemical Resistance for Industrial Applications
| Rohs Hardness: | ≥85 |
|---|---|
| Manufacturing Process: | Sintering, Hot Pressing, Injection Molding |
| Mechanical Strength: | High |

