All Products
-
Alumina Ceramic Components
-
Ceramic Housing
-
Metallized Alumina Ceramics
-
Custom Ceramic Parts
-
Alumina Ceramic Insulator
-
Alumina Ceramic Rings
-
Pressure Sensor Ceramic
-
Advanced Technical Ceramics
-
Advanced Engineering Ceramics
-
Fuse Ceramic
-
Ceramic Connector Blocks
-
Electronic Ceramic Components
-
Magnetron Ceramic
-
Zirconia Ceramic Parts
-
Alumina Ceramic Rods
-
Mr.FarnReply very fast and easy to talk! -
Mr.JacksonGood service and nice to talk.
Keywords [ alumina ceramic components ] match 280 Products.
Hard Alumina Ceramic Components Special Functional Ceramic Connector For Heater
| Product Name: | Ceramic Connector Blocks / Special Functional Ceramics Parts |
|---|---|
| AL2O3 Content: | 90% - 99% |
| Tensile: | 30 Kpsi - 32 Kpsi |
White Or Ivory 99.5% Al2O3 Alumina Ceramic Components 3.6g/Cm3 3.9g/Cm3
| Chemical Ingredients: | Al2O3 |
|---|---|
| Max. Use Temp.: | 1650℃ |
| Bulk Density: | 3.6g/cm3-3.9g/cm3 |
Abrasion resistance Alumina Ceramic Components 99% Al2O3
| Chemical Ingredients: | Al2O3 |
|---|---|
| Max. Use Temp.: | 1650℃ |
| Bulk Density: | 3.6g/cm3-3.9g/cm3 |
Ceramic Heater 99% Alumina Ceramic Components Insulated Wear Resistant
| Chemical Ingredients: | Al2O3 |
|---|---|
| Max. Use Temp.: | 1650℃ |
| Bulk Density: | 3.6g/cm3-3.9g/cm3 |
99% Al2O3 Alumina Ceramic Components Erosion Resistant 3.6g/Cm3 3.9g/Cm3
| Chemical Ingredients: | Al2O3 |
|---|---|
| Max. Use Temp.: | 1650℃ |
| Bulk Density: | 3.6g/cm3-3.9g/cm3 |
High Elasticity Modulus Alumina Ceramic Components 99.8% Al2O3
| Chemical Ingredients: | Al2O3 |
|---|---|
| Max. Use Temp.: | 1650℃ |
| Bulk Density: | 3.6g/cm3-3.9g/cm3 |
Polished Alumina Ceramic Ring with Breakdown Voltage 20 KV/mm Rohs Hardness ≥85 and Dielectricity Constant 9-9.7 / 1MHz.25℃
| Breakdown Voltage: | 20 KV/mm |
|---|---|
| Wear Resistance: | High Wear Resistance |
| Rohs Hardness: | ≥85 |
Alumina Ceramic Shell with Gas Tightness ≤1.0*10^-11, Tolerance ±0.02 mm, and Thermal Shock Resistance 250℃ for Semiconductor Industry
| Gas Tightness: | ≤1.0*10^-11 |
|---|---|
| Form: | Solid |
| Thermal Shock Resistance: | 250℃ |
High Wear Resistance Alumina Ceramic Case with 9 Mohs Hardness and 20 KV/mm Breakdown Voltage for Al2O3 Components
| Hardness: | 9 Mohs |
|---|---|
| Chemical Ingredients: | Al2O3 Alumina Ceramic Components |
| Dielectricity Constant: | 9-9.7 / 1MHz.25℃ |
1800°C Max Operating Temp Alumina Ceramic Ring 1012 Ω.Cm Insulation Resistance
| Material: | Alumina Ceramic |
|---|---|
| Thermal Expansion: | 7.2×10-6/K |
| Breakdown Voltage: | 20 KV/mm |

