All Products
-
Alumina Ceramic Components
-
Ceramic Housing
-
Metallized Alumina Ceramics
-
Custom Ceramic Parts
-
Alumina Ceramic Insulator
-
Alumina Ceramic Rings
-
Pressure Sensor Ceramic
-
Advanced Technical Ceramics
-
Advanced Engineering Ceramics
-
Fuse Ceramic
-
Ceramic Connector Blocks
-
Electronic Ceramic Components
-
Magnetron Ceramic
-
Zirconia Ceramic Parts
-
Alumina Ceramic Rods
-
Mr.FarnReply very fast and easy to talk! -
Mr.JacksonGood service and nice to talk.
Keywords [ alumina ceramic components ] match 280 Products.
One To One Customized 99 Alumina Ceramic Components By Machining Process
| Product Name: | Customized Ceramic Component/ 99 Alumina Ceramic Parts / Structural Machining Ceramic Parts/ |
|---|---|
| Heat Expansion Rate (10-6K-1):: | 10 |
| Tensile: | 30 Kpsi - 32 Kpsi |
Alumina Ceramic Components With Dielectric Constant 9.6 & Breakdown Voltage 20 KV/Mm
| Thermal Conductivity: | 20-30 W/m.K |
|---|---|
| Form: | Solid |
| Max Operating Temperature: | 1800°C |
IATF16949 Ceramic Housing Alumina Ceramic Components with Density 3.9 G/cm3 and ROHS Hardness ≥85
| Hardness: | 9 Mohs |
|---|---|
| Gas Tightness: | ≤1.0*10^-11 |
| Rohs Hardness: | ≥85 |
High Precision Alumina Ceramic Components with Iatf16949 Ceramic Housing and Thermal Shock Resistance 250℃
| Breakdown Voltage: | 20 KV/mm |
|---|---|
| Rohs Hardness: | ≥85 |
| Usage: | Iatf16949 Ceramic Housing |
High Gas Tightness Corrosion Resistant Polished Alumina Ceramic Components and Rings for Extreme Conditions
| Dielectric Constant: | 9.6 |
|---|---|
| Thermal Conductivity: | 25 W/mK |
| Package: | Carton |
High Dielectric Constant Alumina Ceramic Components for Extreme Environments and Temperature Applications
| Dielectricity Constant: | 9-9.7 / 1MHz.25℃ |
|---|---|
| Breakdown Voltage: | 20 KV/mm |
| Bulk Density: | 3.6g/cm3-3.9g/cm3 |
High Density 3.9 G/cm3 Alumina Ceramic Components with 20 KV/mm Breakdown Voltage and 250℃ Thermal Shock Resistance
| Breakdown Voltage: | 20 KV/mm |
|---|---|
| Volume Density: | ≥3.65 |
| Thermal Shock Resistance: | 250℃ |
Ivory Alumina Ceramic Components with Flexural Strength 358-550 Mpa Zero Water Absorption and Thermal Conductivity 20 W/mK
| Usage: | Iatf16949 Ceramic Housing |
|---|---|
| Dielectricity Constant: | 9-9.7 / 1MHz.25℃ |
| Tolerance: | ±0.02 Mm |
High-Performance Alumina Ceramic Components with Dielectricity Constant 9-9.7 / 1MHz.25C, Maximum Use Temperature 1600-1650℃, and Flexural Strength 200-400 MPa
| Usage: | Ceramic Chamber DC Contactor Assembly |
|---|---|
| Rohs Hardness: | ≥85 |
| Maximum Use Temperature: | 1600-1650℃ |
White Alumina Ceramic Components 9.0 Mohs Hardness
| Compressive Strength: | 1000-2000 MPa |
|---|---|
| Thermal Conductivity: | 20-30 W/m.K |
| Max Operating Temperature: | 1800°C |

