All Products
-
Alumina Ceramic Components
-
Ceramic Housing
-
Metallized Alumina Ceramics
-
Custom Ceramic Parts
-
Alumina Ceramic Insulator
-
Alumina Ceramic Rings
-
Pressure Sensor Ceramic
-
Advanced Technical Ceramics
-
Advanced Engineering Ceramics
-
Fuse Ceramic
-
Ceramic Connector Blocks
-
Electronic Ceramic Components
-
Magnetron Ceramic
-
Zirconia Ceramic Parts
-
Alumina Ceramic Rods
-
Mr.FarnReply very fast and easy to talk! -
Mr.JacksonGood service and nice to talk.
Keywords [ alumina ceramic components ] match 280 Products.
Alumina Ceramic Plate with 9-9.7 Dielectricity Constant at 1MHz.25C for High Dielectric Strength and 1600-1650℃ Maximum Use Temperature
| Bulk Density: | 3.6g/cm3-3.9g/cm3 |
|---|---|
| Maximum Use Temperature: | 1600-1650℃ |
| Form: | Solid |
Factory ISO9001 Automobile Relay Parts Assemblies Alumina 95 Ceramic Housing Components
| Chemical Ingredients: | Al2O3 |
|---|---|
| Max. Use Temp.: | 1650℃ |
| Bulk Density: | 3.6g/cm3-3.9g/cm3 |
EV Relay Metallized High Alumina Ceramic Metal Ceramic Composite
| Product Name: | Relay Ceramic Housing / Ceramic Relay Housing |
|---|---|
| Material: | Alumina (Aluminum Oxide, Al2O3) |
| Insulation Resistance: | 1000M Ω(1000VDC) |
Insulated Alumina Ceramic Housing with High Chemical Resistance and Thermal Shock Resistance up to 250C
| Operate Time: | ≤30ms |
|---|---|
| Thermal Insulation: | High |
| Abrasion Resistance: | High |
Low Thermal Conductivity 99% Alumina Ceramic Products For Electric Heating
| Chemical Ingredients: | Al2O3 |
|---|---|
| Max. Use Temp.: | 1650℃ |
| Bulk Density: | 3.6g/cm3-3.9g/cm3 |
Alkali Resistant Sealed Alumina Ceramic Rings Insulator For Battery
| Product Name: | Metallized Alumina Ceramic Rings / Ceramic Insulators For Battery |
|---|---|
| Material: | Alumina (Aluminum Oxide, Al2O3) |
| Insulation Resistance: | 1000M Ω(1000VDC) |
Acid Resistant Alumina Ceramic Rings Ivory Pump Seal
| Product Name: | Metallized Alumina Ceramic Rings / Ceramic Insulators For Battery |
|---|---|
| Material: | Alumina (Aluminum Oxide, Al2O3) |
| Insulation Resistance: | 1000M Ω(1000VDC) |
95 AL2O3 Alumina Ceramic Rings Electrical Insulators For Vehicle Engineering
| Product Name: | Metallized Alumina Ceramic Rings / Ceramic Insulators For Battery |
|---|---|
| Material: | Alumina (Aluminum Oxide, Al2O3) |
| Insulation Resistance: | 1000M Ω(1000VDC) |
Seal Alumina Ceramic Rings Industry Insulation Rings 550Mpa
| Product Name: | Metallized Alumina Ceramic Rings / Ceramic Insulators For Battery |
|---|---|
| Material: | Alumina (Aluminum Oxide, Al2O3) |
| Insulation Resistance: | 1000M Ω(1000VDC) |
95% Fine Alumina Ceramic O Ring
| Product Name: | Metallized Alumina Ceramic Rings / Ceramic Insulators For Battery |
|---|---|
| Material: | Alumina (Aluminum Oxide, Al2O3) |
| Insulation Resistance: | 1000M Ω(1000VDC) |

