All Products
-
Alumina Ceramic Components
-
Ceramic Housing
-
Metallized Alumina Ceramics
-
Custom Ceramic Parts
-
Alumina Ceramic Insulator
-
Alumina Ceramic Rings
-
Pressure Sensor Ceramic
-
Advanced Technical Ceramics
-
Advanced Engineering Ceramics
-
Fuse Ceramic
-
Ceramic Connector Blocks
-
Electronic Ceramic Components
-
Magnetron Ceramic
-
Zirconia Ceramic Parts
-
Alumina Ceramic Rods
-
Mr.FarnReply very fast and easy to talk! -
Mr.JacksonGood service and nice to talk.
Keywords [ alumina ceramic components ] match 280 Products.
wear resistant Alumina Ceramic Insulator Connector Blocks
| Product Name: | Ceramic Connector Blocks / Special Functional Ceramics Parts |
|---|---|
| AL2O3 Content: | 90% - 99% |
| Tensile: | 30 Kpsi - 32 Kpsi |
AL2O3 96% Film Technical Ceramic Components For Pressure Sensor
| Product Name: | Pressure Sensor Ceramic |
|---|---|
| Material: | 96% Aluminum Oxide |
| Density: | 3.9g/cm3-5.9g/cm3 |
ISO14001 Alumina Ceramic Parts Relay Ceramic To Metal Brazed Contactor Anti Corrosion
| Chemical Ingredients: | Al2O3 |
|---|---|
| Max. Use Temp.: | 1650℃ |
| Bulk Density: | 3.6g/cm3-3.9g/cm3 |
Antimicrobial Erosion Precision 90% - 99% Alumina Ceramic Parts
| Product Name: | Advanced Engineering Ceramics / Special Technical Ceramic Parts |
|---|---|
| AL2O3 Content: | 90% - 99% |
| Tensile: | 30 Kpsi - 32 Kpsi |
99 Advanced Engineering Ceramics Ivory Technical Ceramic Component
| Product Name: | Advanced Engineering Ceramics / Special Technical Ceramic Parts |
|---|---|
| AL2O3 Content: | 90% - 99% |
| Tensile: | 30 Kpsi - 32 Kpsi |
Stiffness Texture 99% Aluminium Oxide Ceramics Products High Density
| Chemical Ingredients: | Al2O3 |
|---|---|
| Max. Use Temp.: | 1650℃ |
| Bulk Density: | 3.6g/cm3-3.9g/cm3 |
95% Advanced Ceramic Material Electrical Ceramic Components For Pressure Sensor
| Product Name: | Pressure Sensor Ceramic |
|---|---|
| Material: | 96% Aluminum Oxide |
| Density: | 4.1g/cm3-5.9g/cm3 |
Low Thermal Conductivity 99 Al2O3 Ceramic Components For Power Lines
| Chemical Ingredients: | Al2O3 |
|---|---|
| Max. Use Temp.: | 1650℃ |
| Bulk Density: | 3.6g/cm3-3.9g/cm3 |
Flexural Strength 200MPa Metallized Alumina Ceramics With Density 3.6-3.8g/Cm3
| Density: | 3.6-3.8g/cm3 |
|---|---|
| Thermal Expansion Coefficient: | 7.5-8.5x10-6/K |
| Size: | Customized |
Oxygen Sensor Alumina Ceramic Insulator Electronic Components 3.6-3.9g/Cm3
| Chemical Ingredients: | Al2O3 |
|---|---|
| Max. Use Temp.: | 1650℃ |
| Bulk Density: | 3.6g/cm3-3.9g/cm3 |

