All Products
-
Alumina Ceramic Components
-
Ceramic Housing
-
Metallized Alumina Ceramics
-
Custom Ceramic Parts
-
Alumina Ceramic Insulator
-
Alumina Ceramic Rings
-
Pressure Sensor Ceramic
-
Advanced Technical Ceramics
-
Advanced Engineering Ceramics
-
Fuse Ceramic
-
Ceramic Connector Blocks
-
Electronic Ceramic Components
-
Magnetron Ceramic
-
Zirconia Ceramic Parts
-
Alumina Ceramic Rods
-
Mr.FarnReply very fast and easy to talk! -
Mr.JacksonGood service and nice to talk.
Keywords [ alumina ceramic components ] match 280 Products.
High Density 99% Alumina Oxide Ceramics Products Anti Corrosion
| Chemical Ingredients: | Al2O3 |
|---|---|
| Max. Use Temp.: | 1650℃ |
| Bulk Density: | 3.6g/cm3-3.9g/cm3 |
Magnetron 95 Alumina Ceramic Anti Corrosion
| Product Name: | Microwave Magnetron Ceramic |
|---|---|
| Material: | 95% Aluminum Oxide |
| Density: | 3.7g/cm3-5.9g/cm3 |
Metallized Alumina Precision Ceramic Components 95% AL2O3
| Product Name: | Advanced Technical Ceramics / Special Alunima Ceramic Parts |
|---|---|
| AL2O3 Content: | 90% - 99% |
| Tensile: | 30 Kpsi - 32 Kpsi |
White Alumina Ceramic Parts High Voltage DC Relay Metallized Ceramic New Energy Arc Extinguishing Cover
| Material: | Al2O3 |
|---|---|
| Max. Use Temp.: | 1650℃ |
| Bulk Density: | 3.6g/cm3-3.9g/cm3 |
Alumina Electrical Ceramic Components Advanced Ceramics Materials 358-550Mpa
| Chemical Ingredients: | Al2O3 |
|---|---|
| Max. Use Temp.: | 1650℃ |
| Bulk Density: | 3.6g/cm3-3.9g/cm3 |
Ivory Electrical Alumina Ceramic Insulator Battery component Impact resistant
| Chemical Ingredients: | Al2O3 |
|---|---|
| Max. Use Temp.: | 1650℃ |
| Bulk Density: | 3.6g/cm3-3.9g/cm3 |
Lightweight Precision Ceramic Components AL2O3 Technical Laser Cutting Ceramics
| Product Name: | Advanced Engineering Ceramics / Special Technical Ceramic Parts |
|---|---|
| AL2O3 Content: | 90% - 99% |
| Tensile: | 30 Kpsi - 32 Kpsi |
95% Microwave Magnetron Ceramic Component High Precision
| Product Name: | Microwave Magnetron Ceramic |
|---|---|
| Material: | Alumina (Aluminum Oxide, Al2O3) |
| Density: | 3.7g/cm3-5.9g/cm3 |
99% Al2O3 Alumina Oxide Ceramics For Solar Power Generation
| Chemical Ingredients: | Al2O3 |
|---|---|
| Max. Use Temp.: | 1650℃ |
| Bulk Density: | 3.6g/cm3-3.9g/cm3 |
High Fracture Toughness 99% Al2O3 Ceramic Products
| Chemical Ingredients: | Al2O3 |
|---|---|
| Max. Use Temp.: | 1650℃ |
| Bulk Density: | 3.6g/cm3-3.9g/cm3 |

