All Products
-
Alumina Ceramic Components
-
Ceramic Housing
-
Metallized Alumina Ceramics
-
Custom Ceramic Parts
-
Alumina Ceramic Insulator
-
Alumina Ceramic Rings
-
Pressure Sensor Ceramic
-
Advanced Technical Ceramics
-
Advanced Engineering Ceramics
-
Fuse Ceramic
-
Ceramic Connector Blocks
-
Electronic Ceramic Components
-
Magnetron Ceramic
-
Zirconia Ceramic Parts
-
Alumina Ceramic Rods
-
Mr.FarnReply very fast and easy to talk! -
Mr.JacksonGood service and nice to talk.
Keywords [ alumina ceramic components ] match 280 Products.
AL2O3 98% Heating Element Ceramic Insulator Low Thermal Conductivity
| Product Name: | Alumina Ceramic Insulator |
|---|---|
| Material: | 98% Aluminum Oxide |
| Density: | 3.9g/cm3-5.9g/cm3 |
AL2O3 Metallized Ceramic Insulator Ceramic Shaft Seal Ring ISO14001
| Product Name: | Metallized Alumina Ceramic Rings / Ceramic Insulators For Battery |
|---|---|
| Material: | Alumina (Aluminum Oxide, Al2O3) |
| Insulation Resistance: | 1000M Ω(1000VDC) |
EV HV Relay Metallized Aluminum Oxide Ceramics 95% Technical Ceramic Parts
| Product Name: | Relay Metallized Alumina Ceramic / Ceramic DC Contactor |
|---|---|
| Material: | Alumina (Aluminum Oxide, Al2O3) |
| Insulation Resistance: | 1000M Ω(1000VDC) |
Customized High Density Zirconia Ceramic Spare Parts
| Product Name: | Zirconia Ceramic Parts / Structural Machining Ceramic Parts |
|---|---|
| Heat Expansion Rate (10-6K-1):: | 10 |
| Tensile: | 30 Kpsi - 32 Kpsi |
Antaeus Custom Advanced Relay Ceramic Assemblies Metal Brazed Contactor Ceramic Parts
| Material: | Al2O3 |
|---|---|
| Max. Use Temp.: | 1650℃ |
| Bulk Density: | 3.6g/cm3-3.9g/cm3 |
Durable Ceramic Casing for Pressure ≦ 10-3Pa in Heavy-Duty Applications
| Chemical Resistance: | High |
|---|---|
| Release Time: | ≤10ms |
| Description: | Insulated Alumina Ceramic Housing |
95 Ceramic Electrical Insulation Rod
| Product Name: | Alumina Ceramic Insulator |
|---|---|
| Material: | Fine Aluminum Oxide |
| Density: | 3.7g/cm3-5.9g/cm3 |
Smooth Surface Finish Ceramic Housing in White Color with Fast Release Time ≤10ms
| Abrasion Resistance: | High |
|---|---|
| Chemical Resistance: | High |
| Description: | Insulated Alumina Ceramic Housing |
Purple Advanced Ceramic Housing Material Abrasion Resistant For Electric Vehicle Relay
| Chemical Ingredients: | Al2O3 |
|---|---|
| Max. Use Temp.: | 1650℃ |
| Bulk Density: | 3.6g/cm3-3.9g/cm3 |
High Precision Alumina Machinable Ceramic Rod ISO9001
| Product Name: | Alumina Ceramic Rods / Aluminum Oxide Insulation Rods For Battery |
|---|---|
| AL2O3 Content: | 90% - 99% |
| Tensile: | 30 Kpsi - 32 Kpsi |

