All Products
-
Alumina Ceramic Components
-
Ceramic Housing
-
Metallized Alumina Ceramics
-
Custom Ceramic Parts
-
Alumina Ceramic Insulator
-
Alumina Ceramic Rings
-
Pressure Sensor Ceramic
-
Advanced Technical Ceramics
-
Advanced Engineering Ceramics
-
Fuse Ceramic
-
Ceramic Connector Blocks
-
Electronic Ceramic Components
-
Magnetron Ceramic
-
Zirconia Ceramic Parts
-
Alumina Ceramic Rods
-
Mr.FarnReply very fast and easy to talk! -
Mr.JacksonGood service and nice to talk.
Keywords [ alumina ceramic components ] match 280 Products.
High Fracture Toughness 99% Al2O3 Ceramic Products for Machinery
| Chemical Ingredients: | Al2O3 |
|---|---|
| Max. Use Temp.: | 1650℃ |
| Bulk Density: | 3.6g/cm3-3.9g/cm3 |
9.0-10.0 Dielectric Constant Metallized Ceramic >20KV/Mm For Appliance
| Compressive Strength: | >400MPa |
|---|---|
| Volume Resistivity: | >1014Ω.cm |
| Size: | Customized |
High Hardness Alumina Oxide Ceramics Insulator Connector Blocks
| Product Name: | Ceramic Connector Blocks / Special Functional Ceramics Parts |
|---|---|
| AL2O3 Content: | 90% - 99% |
| Tensile: | 30 Kpsi - 32 Kpsi |
Electric And Electronics Alumina Ceramic Housing For Vacuum Arc Extinguishing Chamber
| Chemical Ingredients: | Al2O3 |
|---|---|
| Max. Use Temp.: | 1650℃ |
| Bulk Density: | 3.6g/cm3-3.9g/cm3 |
Wear Resistance Zirconia Ceramic Precision Components 3.9g/cm3
| Product Name: | Zirconia Ceramic Parts / Structural Machining Ceramic Parts |
|---|---|
| Heat Expansion Rate (10-6K-1):: | 10 |
| Tensile: | 30 Kpsi - 32 Kpsi |
High Hardness Density Zirconia Ceramic Parts 6.0g/cm3 3.9g/cm3
| Product Name: | Zirconia Ceramic Parts / Structural Machining Ceramic Parts |
|---|---|
| Heat Expansion Rate (10-6K-1):: | 10 |
| Tensile: | 30 Kpsi - 32 Kpsi |
300A Advanced Technical Ceramics Housing
| Product Name: | Relay Ceramic Housing / Ceramic Relay Housing |
|---|---|
| Material: | Alumina (Aluminum Oxide, Al2O3) |
| Insulation Resistance: | 1000M Ω(1000VDC) |
Dielectric Strength 16 KV/mm - 20 KV/mm Zirconia Ceramic Parts
| Product Name: | Zirconia Ceramic Parts / Structural Machining Ceramic Parts |
|---|---|
| Heat Expansion Rate (10-6K-1):: | 10 |
| Tensile: | 30 Kpsi - 32 Kpsi |
Relay Housing Al2O3 Aluminum Oxide Ceramic Insulator 3.6g/Cm3-3.9g/Cm3
| Chemical Ingredients: | Al2O3 |
|---|---|
| Max. Use Temp.: | 1650℃ |
| Bulk Density: | 3.6g/cm3-3.9g/cm3 |
Rectangle Metallized Alumina Based Ceramics For EV DC Contactor
| Product Name: | Relay Metallized Alumina Ceramic / Ceramic DC Contactor |
|---|---|
| Material: | Alumina (Aluminum Oxide, Al2O3) |
| Insulation Resistance: | 1000M Ω(1000VDC) |

