All Products
-
Alumina Ceramic Components
-
Ceramic Housing
-
Metallized Alumina Ceramics
-
Custom Ceramic Parts
-
Alumina Ceramic Insulator
-
Alumina Ceramic Rings
-
Pressure Sensor Ceramic
-
Advanced Technical Ceramics
-
Advanced Engineering Ceramics
-
Fuse Ceramic
-
Ceramic Connector Blocks
-
Electronic Ceramic Components
-
Magnetron Ceramic
-
Zirconia Ceramic Parts
-
Alumina Ceramic Rods
-
Mr.FarnReply very fast and easy to talk! -
Mr.JacksonGood service and nice to talk.
Keywords [ alumina ceramic components ] match 280 Products.
CNC 99 Alumina Custom Ceramic Parts Chemical Resistant
| Product Name: | Customized Ceramic Component/ 99 Alumina Ceramic Parts / Structural Machining Ceramic Parts/ |
|---|---|
| Heat Expansion Rate (10-6K-1):: | 10 |
| Tensile: | 30 Kpsi - 32 Kpsi |
Alumina Material Custom Ceramic Parts Good Insulation In Yellow Color
| Product Name: | Customized Ceramic Component/ 99 Alumina Ceramic Parts / Structural Machining Ceramic Parts/ |
|---|---|
| Heat Expansion Rate (10-6K-1):: | 10 |
| Tensile: | 30 Kpsi - 32 Kpsi |
99 Alumina Custom Ceramic Parts Abrasion Resistant For Industry
| Product Name: | Customized Ceramic Component/ 99 Alumina Ceramic Parts / Structural Machining Ceramic Parts/ |
|---|---|
| Heat Expansion Rate (10-6K-1):: | 10 |
| Tensile: | 30 Kpsi - 32 Kpsi |
Al2o3 Ceramic Shells 96 Technical Ceramic Components For High Voltage Fuse
| Product Name: | Al2o3 Ceramic Shells 96 Technical Ceramic Components For High Voltage Fuse |
|---|---|
| Heat Expansion Rate (10-6K-1):: | 10 |
| Tensile: | 30 Kpsi - 32 Kpsi |
ISO14001 Industrial Ceramic Parts
| Product Name: | Advanced Technical Ceramics / Special Alunima Ceramic Parts |
|---|---|
| AL2O3 Content: | 90% - 99% |
| Tensile: | 30 Kpsi - 32 Kpsi |
Magnetron 95% Advanced Ceramic Material Components For Home Electrical Appliances
| Product Name: | Microwave Magnetron Ceramic |
|---|---|
| Material: | 95% Aluminum Oxide |
| Density: | 3.7g/cm3-5.9g/cm3 |
Brazed Metal To Ceramic Contactor Alumina Based Ceramics Relay housing
| Chemical Ingredients: | Al2O3 |
|---|---|
| Max. Use Temp.: | 1650℃ |
| Bulk Density: | 3.6g/cm3-3.9g/cm3 |
CNC Machinning Industry Custom Ceramic Parts 99% Alumina
| Product Name: | Customized Ceramic Component/ 99 Alumina Ceramic Parts / Structural Machining Ceramic Parts/ |
|---|---|
| Heat Expansion Rate (10-6K-1):: | 10 |
| Tensile: | 30 Kpsi - 32 Kpsi |
Insulation Ceramic Electronic Components To Ceramic Chamber DC Contactor Assembly
| Name: | Insulation Ceramic Electronic Components To Ceramic Chamber DC Contactor Assembly |
|---|---|
| Max. Use Temp.: | 1650℃ |
| Bulk Density: | 3.6g/cm3-3.9g/cm3 |
95 Alumina Magnetron Ceramic High Hardness For Home Electrical Appliances
| Product Name: | Microwave Magnetron Ceramic |
|---|---|
| Material: | 95% Aluminum Oxide |
| Density: | 3.7g/cm3-5.9g/cm3 |

