All Products
-
Alumina Ceramic Components
-
Ceramic Housing
-
Metallized Alumina Ceramics
-
Custom Ceramic Parts
-
Alumina Ceramic Insulator
-
Alumina Ceramic Rings
-
Pressure Sensor Ceramic
-
Advanced Technical Ceramics
-
Advanced Engineering Ceramics
-
Fuse Ceramic
-
Ceramic Connector Blocks
-
Electronic Ceramic Components
-
Magnetron Ceramic
-
Zirconia Ceramic Parts
-
Alumina Ceramic Rods
-
Mr.FarnReply very fast and easy to talk! -
Mr.JacksonGood service and nice to talk.
Keywords [ alumina ceramic components ] match 300 Products.
High Stability Microwave Magnetron Ceramic IATF16949 Industrial Ceramics
| Product Name: | Microwave Magnetron Ceramic |
|---|---|
| Material: | Alumina (Aluminum Oxide, Al2O3) |
| Density: | 3.7g/cm3-5.9g/cm3 |
AL2O3 Alumina Fuse Ceramic Insulation Tube IATF16949
| Product Name: | HVDC Fuse Ceramic / Fuse Ceramic Tube |
|---|---|
| Material: | Alumina (Aluminum Oxide, Al2O3) |
| Insulation Resistance: | 1000M Ω(1000VDC) |
3.6-3.9g/Cm3 Technical Ceramic Housing Aluminum Oxide Insulator For HVDC Contactor
| Chemical Ingredients: | Al2O3 |
|---|---|
| Max. Use Temp.: | 1650℃ |
| Bulk Density: | 3.6g/cm3-3.9g/cm3 |
Al2O3 Aluminum Ceramic Cover For BYD High Voltage DC Fuse Capacitor Automotive Fuse Housing
| Material: | Al2O3 |
|---|---|
| Max. Use Temp.: | 1650℃ |
| Bulk Density: | 3.6g/cm3-3.9g/cm3 |
Custom Dielectric Sealed Large Capacity DC Relay Ceramic Shell For Car Battery Charging
| Material: | Al2O3 |
|---|---|
| Max. Use Temp.: | 1650℃ |
| Bulk Density: | 3.6g/cm3-3.9g/cm3 |
High Hardness Precision Ceramic Housing For High Voltage DC Contactor
| Chemical Ingredients: | Al2O3 |
|---|---|
| Max. Use Temp.: | 1650℃ |
| Bulk Density: | 3.6g/cm3-3.9g/cm3 |
Technical 99% Advanced Engineering Ceramics Materials 3.92g/cm3
| Product Name: | Advanced Engineering Ceramics / Special Technical Ceramic Parts |
|---|---|
| AL2O3 Content: | 90% - 99% |
| Tensile: | 30 Kpsi - 32 Kpsi |
Industrial Silicon Carbide Graphite Crucible for electrodes in electrolytic cells
| Density: | 1.6-2.1g/cm ³ |
|---|---|
| Color: | Black |
| Expansion Coefficient: | 2.0-4.0 * 10-6/℃ |
10kg 20kg 30Kg High Purity High Density Large Graphite Carbon Crucible
| Density: | 1.6-2.1g/cm ³ |
|---|---|
| Color: | Black |
| Expansion Coefficient: | 2.0-4.0 * 10-6/℃ |
Custom Clay Graphite Crucible Graphite Vacuum Crucible With Lid High Purity Graphite Crucible
| Density: | 1.6-2.1g/cm ³ |
|---|---|
| Color: | Black |
| Expansion Coefficient: | 2.0-4.0 * 10-6/℃ |

